Coimbra – warto zajrzeć w maju

Coimbra – miasto studentów :-) i dzieciaków

W 1290 roku król Dionizy w odpowiedzi na prośbę władz kościelnych założył w Lizbonie uniwersytet, który od 1306 roku zmieniał swoją siedzibę “wędrując” między Lizboną a Coimbrą. W 1537 roku został ostatecznie umieszczony w pałacu królewskim w Coimbrze.

Początkowo na uniwersytecie wykładano jedynie prawo kanoniczne i cywilne, medycynę, literaturę, gramatykę i filozofię. Studenci, by się wyróżnić i dać wyraz przynależności do określonej profesji zaczęli używać kolorowych wstążek: przyszli prawnicy- czerwonych, lekarze – żółtych itd.

Tradycja ta jest kultywowana do dziś i pod koniec maja studenci świętują organizując ceremonię palenia wstążek.

W tym roku impreza trwa od 8-15 maja i jak co roku towarzyszy jej mnóstwo wydarzeń.

Coimbra
coimbra2
coimbra3

coimbra4

Będąc z dzieciakami w Coimbrze warto zajrzeć do parku miniatur – Portugal dos Pequenitos (dzieci do 2 lat za darmo, do lat 13 bilet 5,95 euro, a starsi bilet 9,50 euro). To chwila na wytchnienie dla rodziców, bo miniatury rozmieszczono w pięknym parku, więc można sobie pozwolić na nieco mniejszą kontrolę nad swoimi pociechami :-) Oczywiście jest tutaj wszystko, co należy zobaczyć w Portugalii, od najbardziej znanych budowli, po lokalne zabudowania charakterystyczne dla poszczególnych części kraju. Budowli wolno dotykać, wdrapywać się na dachy itp. Można się poczuć jak Alicja w Krainie Czarów :-) Dla małych księżniczek w muzeum stworzono wystawę ponad 300 lalek Barbie.

Portugal-Coimbra-Portugal-dos-Pequenitos

 

coimbra_park

 

 

Zapisz się do naszego newslettera