Miejskie windy w Lizbonie (Elevadores)

Miejskie windy w Lizbonie to dla turystów atrakcja, a dla mieszkańców duże ułatwienie w codziennym życiu. Wyobraźcie sobie mieszkanie w mieście położonym na wzgórzach i codzienną wędrówkę pod górkę z zakupami :-) Dlatego już pod koniec XIX wieku wymyślono windy, które miały ułatwić życie mieszkańcom zmuszonym do codziennych wędrówek “góra-dół”.

Początkowo w Lizbonie istniały 3 windy: Chiado, Biblioteca i Carmo. Do czasów współczesnych pozostała tylko winda Carmo zwana Elevador de Santa Justa lub Elevador do Carmo. Obecnie system wind został rozbudowany o kolejki – Elevador da Gloria, Elevador da Bica i Elevador da Lavra. Nie wyglądają one jak typowa winda, lecz są podobne do kolejki na Gubałówkę :-)

Najciekawsza dla turystów jest oczywiście neogotycka winda Elevador de Santa Justa. Jej otwarcie nastąpiło 10 lipca 1902 roku i w pierwszym dniu funkcjonowania sprzedano ponad 3 000 biletów :-) Winda ma 45 metrów wysokości, a każda z dwóch drewnianych kabin mieści około 25 osób. Łączy dzielnicę Baixa i Chiado z Largo do Carmo, skąd schodami w górę można dostać się do punktu widokowego Miradouro Santa Justa. Na szczycie windy znajduje się kawiarnia.

Co ciekawe Elevador da Bica otwarty w 1890 roku, początkowo zasilany był wodą. Podobnie jest zasilana do dzisiaj kolejka, którą można wjechać do Sanktuarium w Bom Jesus do Monte (okolice Bragi, Porto). Pierwotnie wagoniki Elevador da Gloria były dwupiętrowe, a na górny pokład wagonika prowadziły kręcone schody umieszczone z tyłu kolejki.

Wszystkie 4 aktualnie działające windy (uściślając 1 winda i 3 kolejki) zostały wpisane w 2002 roku na Listę Narodowych Zabytków Portugalii.

Elevador de Santa Justa działa w okresie zimowym (październik – maj) od 7:00 – 21:45 (stacja przy Rua do Ouro), a w okresie letnim od 7:00 -22:45 Bilet kosztuje 5 euro i uprawnia do przejazdu windą w dwie strony (góra-dół) i wejście na taras widokowy. Samo wejście na taras widokowy na szczycie windy kosztuje 1,5 euro. Wszystkimi windami zarządza przewoźnik Carris, w związku z czym, obowiązują także karty Lisboa Viva.

Elevador da Bica

Elevador_Bica

                                                                                                                    Elevador Santa Justa
elevador-de-santa-justa

Zapisz się do naszego newslettera