Miłość nie od pierwszego wrażenia

czyli o portugalskim przysmaku słów kilka. Są potrawy i składniki, które kochamy od pierwszego wejrzenia oraz takie, do których miłość w nas dojrzewa… a czasami wymaga tzw. przymusu sytuacyjnego, co oznacza tyle, że trzeba zjeść np. Percebes, by nie zrobić przykrości gospodarzom :-) .

percebes Percebes (pol. kaczenice) to skorupiaki, które zamieszkują słone wody oceanu. Składają się z dwóch części nóżki-stopki, którą po zdjęciu skórki się zjada oraz tzw. pazura, który się odrywa. Dobranie się do stworzonka nie jest faktycznie bardzo łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy podczas oficjalnego posiłku raczej wypada użyć sztućców. Podczas posiłków w gronie znajomych koniecznie trzeba użyć paluchów i wyssać zawartość ze skorupki ;-) . Jak smakuje…. zdaniem Portugalczyków… to smak oceanu, rarytas, do tego dość kosztowny… moim zdaniem… jak zamknie się oczy i nie widzi się stwora to faktycznie… smak oceanu.

Powód tego smaku jest prozaiczny, bowiem percebes osiedlają się w koloniach na skałach, które są systematycznie zalewane słoną wodą z oceanu, a ponieważ skorupka jest porowata, w jej szczelinach pozostają krople słonej wody. Percebes są drogie (kg kosztuje około 100 euro), bo do ich zbioru konieczne są uprawnienia i praca jest bardzo niebezpieczna, zdarzają się nawet wypadki śmiertelne. Oczywiście można kupić tanie percebes zbierane np. w Meksyku, ale … kropli oceanu już na pewno w nich nie ma ;-)

parcelos_polawiacz

 

 

 

Jak się je podaje… na surowo skropione cytryną lub lekko obgotowane. A teraz pytanie jak rozpoznać dobre percebes? Poniżej dwa zdjęcia, które byście wybrali?

Zawsze te z krótką nóżką!!! Im nóżka krótsza, tym percebes lepsze!!! Percebes mają krótką nóżkę wtedy, gdy muszą stawiać opór silnym falom oceanu, mięsko będzie jędrne, a nie gumowe.

percebes 2 percebes 3

I jeszcze jedna mała tajemnica. Co kryje skorupka, którą się wyrzuca? Przede wszystkim pierzaste wąsy, które kaczenice wykorzystują do wyłapywania planktonu z wody, a męskie osobniki kryją tam również narząd kopulacyjny o największym znanym w świecie zwierząt stosunku długości tego organu do całkowitej długości ciała…. czyż można percebes nie polubić ;-)

percebes_wasy

A na koniec “przymus sytuacyjny”, który to wielkie uczucie do percebes zapoczątkował :-) ;-)

 

Zapisz się do naszego newslettera