Trawlery i Varinas… czyli kilka słów o rybołóstwie

Rybaków przy pracy najłatwiej spotkać w Viana do Castelo, Peniche, Nazare, Sesimbrze i Ericeirze, Sagres, Lagos, Olhao. W rybołówstwie pracuje około 25 000 ludzi, a zarejestrowanych jest trochę ponad 10 000 łodzi. Tak popularne w Portugalii sardynki najlepsze są te odławiane latem, bo wtedy są odpowiednich rozmiarów i są odpowiednio tłuste. Tradycyjny podział ról w rodzinach rybackich wygląda tak, że panowie łowią, naprawiają sieci, a panie (varinas), sortują ryby na sprzedaż, sprzedają lub przygotowują do jedzenia. Ponieważ to ważny element kultury, tzw. Varinas znajdziecie na azulejos, starych zdjęciach itp.

CFT164 023389 002CFT164 023388 001Fotógrafo: Estúdio Horácio Novais. Fotografia sem data. Produzida durante a actividade do Estúdio Horácio Novais, 1930-1980

 

varinas3

 

Oddzielna sprawa, to sprzęt, którym wypływa się na połów. Często sprzęt jest stary i zniszczony, jednak można też zobaczyć 24-metrowe trawlery wyposażone w silniki diesla i radiostacje. Służą głównie do połowu sardynek, z dala od brzegów. Zgodnie z tradycją, sięgającą czasów Fenicjan maluje się je na jaskrawe kolory, przez co mają być lepiej widoczne na morzu.

setubal2

Specyficzną dla zachodniego wybrzeża łodzią jest meia-lua, łódź z mocno wygiętym dziobem przypominająca  półksiężyc (stąd nazwa), jednak coraz trudniej zobaczyć połowy z jej wykorzystaniem. Kiedyś była wodowana przez woły :-)

lodzie

 

 

 

 

Zapisz się do naszego newslettera